Укр Рус

Микола Скиба: "Школа випускає незрілих людей, не готових психофізіологічно, культурно до вибору професій"

Експерт з питань освіти й компетенцій Українського інституту майбутнього Микола Скиба в інтерв`ю “Українському радіо” прокоментував вибір абітурієнтами спеціальностей.

За рейтингом МОН, найпопулярнішими спеціальностями є:

  • Філологія – 76 371 заявок від вступників

  • Право – 67 720;

  • Комп’ютерні науки – 66 123;

  • Менеджмент – 62 227;

  • Середня освіта – 44 136;

  • Інженерія програмного забезпечення – 43 618;

  • Журналістика – 43 215;

  • Психологія – 39 529;

  • Економіка – 37 464;

  • Маркетинг – 36 080.

Пан Скиба сказав: “Фізиків і хіміків бракуватиме найближчий час в Україні. А стосовно вибору абітурієнтів, то це сприймається як безпечний вибір, з якого є багато варіантів виходу. Це, більшою мірою свідчить про те, що школа випускає незрілих людей, не готових психофізіологічно, культурно до вибору професій. Для них перші курси університету, це як додатковий майданчик, щоб зорієнтуватися в житті. Для когось це вибір батьків”.

Щодо потреб ринку праці, то експерт зазначив: “Хто має готувати до ринку праці? Класичні університети? Ні. Має бути професійний центр підготовки. До професії має готувати вища професійна школа, де зосередяться на вивченні цієї професії; де буде змога спробувати цю професію. Університет не конче має готувати до професії. Він більше зосереджений на мисленні особистості, на вищих когнітивних здатностях. 

Підпишіться на email розсилку!

Є винятки. Якщо це, наприклад, медичні спеціальності, то там потрібна і вища освіта, і професійний вишкіл. Хоча, є приклади в інших країнах вищих медичних шкіл. Там допуск до професії йде не через отримання диплому університету, а через професійну підготовку, яка закінчується кваліфікаційним іспитом і дає доступ до професії. Це уже вибір і він не здійснюється через вступ у відповідний заклад. Тому, я би не поєднував вибір програми, за якою навчається вступник і вибір професії”.

Про науку Микола Скиба сказав, що з нею все складно. “Скорочується кількість науковців і перспектива ним стати — не надто приваблива  з погляду і заробітної плати, і кар'єрного зростання. Це — сумний факт, адже насправді, якщо є базова освіта фізика, хіміка, молекулярного біолога, то з такою освітою можна з легкістю вступати на магістерську програму в будь-який інститут світу”.

Опубліковано:
Освітній портал
Редакція сайту не є автором статті, тому всі його джерела належать автору самої статті
0.0
Актуальність і новизна:
Подача і оформлення матеріалу:


Опитування
Як ви оцінюєте роботу Шкарлета С.М.
Голосувати

Вам також може сподобатись

Показати більше

Нещодавні матеріали бібліотекки

Показати більше

Підпишіться на email розсилку!

Отримуйте тільки свіжу і цікаву інформацію про новини освіти в Україні та за кордоном

Новина додадана до збережених

Перейти до кабінету
x
x
Статус користувача