Укр Рус

Для більшості українських учнів в Польщі складнощі в мовному бар'єрі. Але можуть бути й інші проблеми

Для більшості українських учнів в Польщі складнощі в мовному бар'єрі. Але можуть бути й інші проблеми

Багато українських дітей в Польщі продовжують навчатися у своїх українських школах онлайн. Але рано чи пізно їм доведеться зіткнутися з польською системою освіти.

Крім того, у них можуть виникнути проблеми у дорослому житті, коли вони захочуть знайти роботу, пише ukrayina.pl

Дітей, які віддалено навчаються в українських школах з Польщі, тисячі, повідомляє tvn24.pl. Українське Міністерство освіти і науки переконує польських колег, що діти чесно навчаються в них. Водночас польський міністр освіти Пшемислав Чарнек стверджує, що немає правових підстав стежити за тим, чи молоді біженці з України дійсно навчаються дистанційно в українській школі.

Наслідком відмови від польської школи можуть бути соціальні конфлікти

На початок жовтня 2022 року в польських школах і дитсадках було 192,5 тисячі дітей з України. Під кінець останнього навчального року їх було приблизно 180 тис., у тому числі близько 42 тис. у дитячих садках.

Подпишитесь на email рассылку!

Доктор Єнджей Вітковський з Центру народної освіти першим звернув мою увагу на тривожні цифри. Наприкінці квітня центр порівняв кількість учнів в освітній інформаційній системі (SIO) і кількість неповнолітніх в базі даних PESEL. Виявилося, що більше половини дітей-біженців шкільного віку залишаються поза системою польської освіти. Особливо це стосується підлітків. Лише кожен п'ятий з них відвідує польську школу.

Тим часом 4% учнів в Польщі є біженцями війни. Якби до шкіл пішли всі з цієї групи, їх було б аж 9%. 

"Ми як суспільство маємо нести відповідальність за дітей, які залишаються поза системою. Познайомитися з їхньою ситуацією та заохочувати їх та їхніх батьків перейти до польської системи освіти. Чому? Бо навіть якщо ми всі бажаємо якнайшвидшого закінчення цієї війни, все одно маємо враховувати сценарій, що багато українців залишаться тут на роки чи навіть назавжди. А без контакту з польською школою їм буде важче, наприклад, вийти на ринок праці чи розпочати навчання у виші. А це означає, що фрустрація багатьох молодих людей, які постраждали від війни, зростатиме. Багато з них отримають освіту та роботу нижче своїх прагнень і можливостей, і це може призвести не лише до їхнього незадоволення, але й до соціальних конфліктів", - стверджує доктор Вітковский.

Стільки часу потрібно для опанування польської на високому рівні 

Доктор Єнджей Вітковський звертає увагу, що для більшості учнів проблемою залишається мовний бар'єр. 

"Чув від лінгвістів, що може знадобитися навіть 2-3 роки для набуття мовних знань у сфері освіти, щоб дитина з України справді могла викласти всі свої знання польською, - говорить Вітковський. -  Іноді нам здається, що на перервах молоді люди добре ладнають, в нашому розумінні "розмовляють по-польськи"... Але одна справа говорити про улюблену комп'ютерну гру, а інша - показати знання про будову інфузорії-туфельки. "Фотосинтез" — це важче слово, ніж гра".

Порівняно з 2021/2022 навчальним роком, у 2022/2023 навчальному році, кількість підготовчих мовних класів для іноземці зменшилася з 2414 до 956. 

Anna Bałakyr

 

Опубліковано:
Освітній портал op.ua
Автором статьи не является редакция сайта, поэтому все его источники относятся к автору самой статьи
0.0
Актуальність і новизна:
Подача і оформлення матеріалу:


Інші новини

Показать больше

Нещодавні матеріали бібліотекки

Показать больше

Подпишитесь на email рассылку!

Получайте актуальную информацию об образовании в Украине и за рубежом

Новина додадана до збережених

Перейти до кабінету
x
x
Статус користувача