Укр Рус

Особливості та відмінності чеської школи

Особливості та відмінності чеської школи

В Чехії здобуття загальної середньої освіти є обов’язком, як і в Україні. Українські діти, що опинилися у цій державі можуть здобувати освіту, прикріпившись до певної школи або продовжувати вчитися онлайн в Україні.

Про це пише uamedia.eu

Однією з особливостей освіти у Чехії є акцент на всебічному розвитку дитини. Так, з другого-третього класу діти ходять у басейн, під час продовженого дня грають в активні спортивні ігри. У старших класах є обов'язковий зимовий курс, коли хлопці їдуть у гори та навчаються кататися на лижах. Влітку організовуються школи на природі, де дітям розповідають про навколишній світ, грають в освітні ігри та в розважальній формі повторюють пройдений за минулий шкільний рік матеріал.

Подпишитесь на email рассылку!

Крім того, у чеських школах є багато гуртків. Це співи, танці, малювання, ліплення з глини, спортивні секції, йога, робототехніка, програмування, кулінарні класи, природознавчі клуби, гурток з надання першої медичної допомоги, театральна студія. Відвідування гуртків не є обов’язковим, а частина із них є платними. Ціна за семестр часто коливається від 500 до 1000 крон за один гурток.

Дошкільна освіта в Чехії

Дитячі садки у Чехії приймають дітей віком від 3 до 6 років. Дошкільна освіта є добровільною. Однак для дітей, які досягли п'ятирічного віку, відвідування саду стає обов'язковим. Основну увагу вихователі приділяють ігровій та творчій діяльності.

Батьки дитини можуть обрати як приватний, так і державний садок. Державний садок обійдеться в середньому в 50 євро на місяць, приватний - 300-700 євро в залежності від кількості мов, що вивчаються, та інших додаткових занять.

Початкова освіта

Вона триває 9 років і є обов'язковою для всіх дітей, які проживають на території Чеської республіки, включно іноземців. Початкова школа ділиться на два щаблі: з 1 по 5 клас та з 5 по 9 клас.

Перший ступінь включає п'ять класів початкової школи (základна škola). Заявку на вступ до школи подають за місцем проживання, коли дитині виповниться 6 років.

Другий ступінь освіти в рамках початкової школи триває з 5 по 9 клас, який діти закінчують приблизно у віці 15 років.

На другому ступені початкової школи відбувається поділ. Після 5 класу діти можуть вступати до 8-річних гімназій або продовжити навчатися у звичайних школах. В останніх вчаться до 9 класу і потім вступають до чотирьохрічних гімназій, або до середніх спеціальних навчальних закладів.

Гімназія є традиційним вибором при а) відмінної успішності б) бажанні продовжувати навчання в університеті. Гімназії пропонують високий рівень освіти. Більшість із них мають конкретну спеціалізацію: технічну, гуманітарну, природничу, мовну, тощо.

Середні професійні школи мають чіткий ухил: випускники виходять із неї не лише з атестатом, а й із професією. Вступити до середньої спеціальної школи може й учень із низькими оцінками, тоді як до гімназії конкурс може досягати десяти людей на місце.

Кампанія зі вступу до шкіл починається ще у квітні. Батьки з дитиною мають прийти у встановлений час в день запису до школи, де майбутньому школяреві пропонують пройти кілька простих завдань аби оцінити його рівень підготовки. Дітей іноземців можуть зарахувати на клас нижче, аби вони іще раз пройшли програму і закріпили її на чеській мові.

Діти ходять до школи з 1 вересня до 30 червня. З липня по серпень - канікули. Також вони мають вихідні восени, навесні та на Різдвяні свята.

Знання оцінюють балами від 1 до 5, де 1 - (відмінно), а 5 (незадовільно). Вчителі оцінку заносять до щоденника, а також до інтернет-кабінету учня.

Більшість шкіл вимагають, щоб учні носили змінне взуття, адже тут діє правило: «Ходимо у змінному взутті або босоніж».

У школах працюють їдальні, які, як правило, пропонують два види меню: звичайне та вегетаріанське. Дітям дають фрукти, овочі, м’ясо, рибу, супи, кекси. Вартість харчування дитини коштуватиме від 20 до 40 крон за день, залежно від різноманітності обідів.

Відвідування школи у Чехії ретельно контролюється і пропустити без поважної причини уроки не можна. Якщо ж дитина не приходить на заняття, батьки мають у письмовому вигляді пояснити причину відчутності дитини та у разі необхідності надати медичну довідку (якщо та хворіла). У разі прогулів без суттєвих причин, школа має право звернутися до соціальної служби та поскаржитися, що та чи інша дитина не ходить до школи.

У Чехії існують приватні школи. Навчання у них коштує в середньому 4-6 тис євро на рік. Акцент у них, як правило робиться на вивчення англійської мови. У деяких випадках викладання ведеться виключно англійською.

Вікторія – мати п’яти дітей, що відвідують чеські школи

Якщо хтось думає, що чеські школи повністю безплатні, то він помиляється. Тут також існують внески у батьківські комітети, у фонди школи і також батьки купують зошити для дітей. А ще скидаються на фотографії, екскурсії і навіть роблять подарунки вчителю. Наприклад, нас попередили про символічний дарунок на Різдво. Якщо брати у середньому, то на одну дитину, разом з гуртками та групою продовженого дня, їдальнею, пішло близько трьох-п’яти тис крон. А їх в мене п’ятеро. Зауважу, що у чеських школах не роблять знижки навіть багатодітним. Коли я запитала про такі, мені відповіли: «У нас розраховують бюджет, коли планують дітей».

А ще тут немає «святкової» форми, тут не носять квіти до школи. Перед першим вересня нас попередили, аби ми не вдягали білі блузи і не йшли вітати вчителя. Це один із робочих днів і до нього так тут і ставляться, як до звичайного робочого дня.

Зінаїда – працює у чеській школі

Якщо порівнювати дві системи освіти, то вони різні. Наша, українська система освіти більш фундаментальна щодо знань. Дітям у наших школах, задають багато, запитують про вивчене постійно та суворо. У чеських школах від дитини не вимагають стільки, уроки проходять у біль невимушеній атмосфері. У чеській школі неприпустимо кричати на дитину, принижувати її, порівнювати з іншими. Якщо дитина не вчиться, то з цього не роблять трагедії, її ніхто не «тягне», як то часто буває у нас, але у цьому разі її відразу націлюють на робітничі професії.

Опубліковано:
Освітній портал op.ua
Автором статьи не является редакция сайта, поэтому все его источники относятся к автору самой статьи
0.0
Актуальність і новизна:
Подача і оформлення матеріалу:


Інші новини

Показать больше

Нещодавні матеріали бібліотекки

Показать больше

Подпишитесь на email рассылку!

Получайте актуальную информацию об образовании в Украине и за рубежом

Новина додадана до збережених

Перейти до кабінету
x
x
Статус користувача