UA Рус

Методи стабілізації психічного стану дітей під час війни

19 червня 2024 237 Друк
Методи стабілізації психічного стану дітей під час війни

Згідно з даними ВООЗ, кожен сьомий сучасний підліток має депресивні розлади. Ці дані стосуються дітей, що проживають у мирних країнах. На жаль, показники ментального здоров’я тінейджерів в Україні передбачувано гірші через військові дії. Тому все частіше батьки, спеціалісти та українське суспільство загалом постають перед питанням: як допомогти дитині пережити стрес під час війни.

Про особливості ментального здоров’я дітей, їхню реакцію на стрес та якою має бути підтримка дорослих розповідає лікар-психолог, травмотерапевт, аддиктолог  МЦ PULSE Олександра Ніколаєва.

Вплив війни на психічний стан дітей

Війна – фактор, що спричиняє постійний дистрес як у дорослих, так і дітей, які мешкають у «неспокійних» регіонах. Дитяча психіка, хоча і лабільна та гнучка, є напрочуд сенситивною. Тобто захисні механізми мислення дитини є дуже вразливими до стресу.

Часто дорослим важко зрозуміти, що дитина має психологічні розлади, адже гострий стан не обов’язково проявляється одразу. Тому важливо знати, на які ознаки звертати увагу.

Типи реакцій на стрес

Реакції людей у критичній ситуації поділяються на три типи:
- бий (fight);
- тікай (fly);
- завмри (freeze).
Під час стресу мигдалеподібне тіло у гіпокампі «по-своєму» діє на префронтальну кору, впливаючи на логіку та емоційний стан дитини. Тож якщо малеча агресує, чуючи ворожі обстріли, не сваріть її. Можливо, таким чином психіка дитини реагує на небезпеку.

Як пережити кризу: методи заспокоєння дитини під час стресу

Надмірна фізична активність або неспокійна поведінка дитини під час стресу може свідчити про реакції «бий» або «тікай». У такому стані дитині можуть допомогти наступні психологічні прийоми:

  •    Дихайте. Почніть виконувати дихальну вправу і запропонуйте дитині повторювати разом з вами. Ця техніка працює наступним чином:

- зробіть максимальний видих;
- пауза на 5 секунд;
- глибокий вдих через ніс;
- пауза;
- видих.
Повторюйте вправу впродовж кількох хвилин.

  •     Пийте воду. Дайте дитині попити води дрібними ковтками. Така коротка вправа допоможе знизити рівень стресу в організмі та покращить її настрій.
  •     Стукайте. Спробуйте сильно постукати кулаками по якійсь поверхні. Потім тримайте їх напруженими протягом десяти секунд, розслабте і струсніть руки. Вправу можна повторити кілька разів.

Якщо дитина «завмерла», почала плакати або мовчати, зверніть увагу на неї та спробуйте допомогти наступним чином:

- обійміть дитину;
- запропонуйте попити води;
- пограйте в ігри пальчиками чи поплескайте у долоні.

Це допоможе перемкнути увагу малечі та відчути безпеку в компанії дорослого.

Говоріть з дитиною, пояснюйте простими словами, що саме із нею відбувається і чому. Запевніть, що хвилюватися  – це нормальна і тимчасова реакція.

Стратегії стабілізації психічного стану дітей під час обстрілів

Заздалегідь сформуйте певну стратегію поведінки під час стресових ситуацій, принаймні тих, які можливо контролювати. Наприклад, завантажте у ноутбук мультфільми, зарядіть павербанки та улюблені гаджети. Це відволікатиме увагу дитини від різких звуків. Бокс з улюбленими смаколиками також стане у нагоді та допоможе приємно згаяти час.

Подібні стратегії антикризового реагування допомагатимуть дитині відчувати себе у безпеці та сформують звичку, що стрес потрібно пережити і робити це можна цікаво.

Звертайтеся допомогу до ментальних фахівців. У клініках PULSE в Києві та області працюють досвідчені дитячі лікарі-психологи та психотерапевти, що спеціалізуються на психологічній підтримці дітей під час війни.

 

Опубліковано:
Освітній портал
Редакція сайту не є автором статті, тому всі його джерела належать автору самої статті
0.0
Актуальність і новизна:
Подача і оформлення матеріалу:


Вам також може сподобатись

Показати більше

Нещодавні матеріали бібліотекки

Показати більше

Підпишіться на email розсилку!

Отримуйте тільки свіжу і цікаву інформацію про новини освіти в Україні та за кордоном

Новина додадана до збережених

Перейти до кабінету
x
x
Статус користувача